Do zdaj kakšnih problemov z nabavo ni bilo, se pa utegne marsikaj spremeniti zaradi varovanja okolja. Tudi na področju Baltika, kjer imajo tega res neomejeno, se varstveniki narave zavzemajo za prepoved izvoza te dobrine.
Šotni mah je ena od dogem, ki jih prepisujemo eden od drugega od prvih navodil o gojenju mesojedih rastlin. Z nekaj srednješolskega znanja lahko vsakdo pripravi ustrezen substrat tudi brez šotnega mahu. Je pa res, da je ta metoda gojenja najbolj enostavna. Greš v trgovino in kupiš, kar se zdi prodajalcu najbolj primerno. A treba se je zavedati še nečesa: najboljše prodajalke v vrtnih oddelkih znajo lepo zaviti šopek ali pa (moški del) znajo vozit viličarja in so zelo močni, da premetavajo vreče s substrati in novoletne jelke.
Ker predvidoma ne potrebuješ večje količine (kar dobiš v vseh vrtnih centrih po 250 litrov - slika na strani 1 od Boris z Vrhnike), priporočam obisk kake trgovine za male živali, kjer imajo tudi opremo za plazilce. Tam se dobi šotni mah iz Nove Zelandije, ki je menda daleč najboljši za muholovke (
Dionaea). Dobiš ga tudi drugod, malo razišči:
https://www.google.com/search?sca_esv=581679414&q=%C5%A0otni+mah+nakup&sa=X&ved=2ahUKEwiah8Xepb6CAxVtzAIHHZvtAfgQ1QJ6BAgsEAE&biw=1536&bih=745&dpr=1.25#ip=1
Cena bo pa enaka (za 1 liter novozelandskega je enako 250 litrov baltskega). Odločitev je pa tvoja.
Mnoge druge mesojedke šotnega mahu sploh ne potrebujejo in čisto dobro uspevajo brez njega. Saracenije in mnoge rosike lahko rastejo v prsti, nabrani v borovem gozdu z obilico praproti in borovnic. Mastnice rastejo na apnenem pesku. Še najbolj so občutljive brezskrbnice, te bi rasle še najbolje v substratu iz umetnih vlaken, samo da ne plesni ali gnije. Angleži jih večinoma vzgajajo na tak način, brez šote.
Veliki proizvajalci sploh ne uporabljajo šotnega mahu. Kot si že opazila, so rastline v trgovskih centrih vsajene v palmino šoto brez vseh dodatkov. Seveda je za tako vzgojo potreben laboratorijski nadzor, natančno uravnavanje pH in unikatno gnojenje (za vsako vrsto drug recept, ki ti ga ne povejo). Poleg tega so rastline v inkubatorjih z nadzorovano vlažnostjo in svetlobo 12 mesecev letno. Zato so tudi tako zdrave in barvite (prve dni). Tako gre to, če hočejo s tem kaj zaslužiti. V naših ljubiteljskih razmerah pa moramo rastline iz trgovine privajati na naše trde vremenske pogoje vsaj pol leta ali še dlje.
Če se torej odločiš za veliko porcijo, moraš preveriti na deklaraciji, da ima ph med 3,5 in 4,5 ter da ne vsebuje dušika. Bela šota ali kompostirana šota ali šota za azeleje, rododendrone ali borovnice oziroma za visoke grede nikakor niso primeren substrat.
![](https://i.postimg.cc/XpCQmVxH/IMG-4473.jpg)