Administrator foruma
Pridružen/-a: 07.03. 2008, 03:20 |
Prispevkov: 556 |
Kraj: Izola |
|
|
Objavljeno: 07 Mar 2008 23:04 |
|
|
|
|
|
Sarracenia
Izvor: Ime so dobile po kanadskem zdravniku dr. Sarrazinu, ki je našel prve primerke teh rastlin. Doma so iz vzhodnih držav ZDA in Kanade. V naravi te rastline rastejo na šotnih tleh, precej vlažnih, tipičnih močvirjih z kislo sestavo tal ter sončnih rastiščih. V nekaterih primerih pa rastejo tudi v napol vodnem stanju.
Opisi: Vse saracenije so trajnice s podzemno koreniko, tvorijo liste v oblik pokončnih vrčev, visokih več kot 1m. ali v obliki rogu. Na vsakem začetku vrča, rastline tvorijo sokove, katere privabljajo žuželke in prebavne sokove v notranjosti vrčkov. Žuželke so privabljene z živimi barvami (rdeča, vijola, bela, rumena, oranžna,...) in z sokovi (nektarjem). Žuželke se ujamejo not, tako da enostavno zdrsnejo v vrček, pobeg ven jim onemogočajo gladke stranice, dlačice obrnjene navzdol, ter oblika vrčka, katera onemogoča žuželki da bi odletela ven.
Lončki: Po možnosti čim bolj prostorni. Tem rastlinam ne paše pogosto presajanje. V teku parih let, se rastlina toliko razraste, da zavzame celoten lonček. Zato je najboljše uporabljati ločnke široke in globoke, postavljene na visoke podstavke, kateri lahko zdržijo visoki nivo vode, vsaj 4-5 cm.
Substrat: za gojenje Sarracenij se uporablja mešanica kisle šote z kremenčevim peskom v razmerju 1:1. Mnogi raje uporabljajo namesto kremenčevega peska perlit, kateri pripomore k boljšemu zračenju. Precej gojiteljev pa raje saracenije posadi v živ šotni mah.
Voda: Obvezna uporaba vode brez vsebnosti vodnega kamna, to je destilirana voda, deževnica, ali voda pridobljena iz inverzne osmoze. Pustite rastline na dežju če je to seveda možno.
Svetloba: Svetloba ima poglaviten del. Te rastline obožijejo celodnevno direktno sonce. V našem podnebju pa je to čez dan preveč vroče in škodi rastlini, zato se priporoča rastline dat v pol senčen del v obdobju od junija do konc avgusta. Ni dobro gujenje teh rastlin v stanovanjih ter v zelo malo osvetljenih prostorih.
Temperatura: Sarracenije zdržijo temperature od -10 stop.C do +40 stop.C. Vsem Sarracenijam se priporoča zimski počitek vsaj 3 mesece s temperaturo od 0 stop.C do +10 stop.C z vlažnim substratom, a ne mokrim.
Presajanje: Sarracenije se presaja v zgodnjih spomladanskih mesecih (Februar). Pozor na koreniski sistem, da se ga ne poškoduje, zato je dobro, da se obdrži ta star substrat okoli korenin.
Razmnoževanje: Sarracenije so lahke za oprašit ter križati med seboj, tako se ustrarijo hibridi, kateri se dajo razmnoževat in križat med sabo in ustvarit precej hibridov. Vsak hibrid z svojo krasno barvo in obliko. Tako proizvedejo precej semen, katera vzklijejo v roku 4-8 mesecev, pod pogojem, da je bila prej na njih izvršena 1-2 meseca hladna/vlažna stratifikacija. Razmnožujejo se tudi z delitvijo koreninskega sistema. Sarracenije rastejo zelo počasi in rabijo iz semena cca. 5 let, da postanejo odrasle in lepe velikosti. Zato je potrebno imeti precej potrplenja.
Želim vam, čim več uspehov pri gojenju.....
|